Riziko z radonu

Zvýšená objemová aktivita radonu v ovzduší nevětraných bytových a pobytových prostor může být důvodem k úvahám o fenoménu, zvaném zdravotní riziko radonu.
Nicméně průměrné dávky obdržené z exhalací radonu u obyvatel v České republice přesahují např. obyvatelé Francouzského středohoří 10-30 x, návštěvníci vyhledávaných brazilských pláží mnohdy více jak 100x.
Rovněž není jednoznačně prokázán vliv radonu na lidské zdraví u obyvatel tradičních českých těžebních oblastí (Jáchymov).
Riziko z exhalace radonu tak v současné době je a ještě dlouho bude velice diskutabilní. Zejména v zemi, kde ročně umírají tisíce lidí na silnici, kde alkohol ničí jednotlivce i rodinné svazky, kde roste počet mladistvých kuřáků, lze nalézt rozhodně větší zdroj zdravotního rizika, než zdravotní riziko z radonu. Ať už se jedná o riziko radonu z podloží, riziko radonu ve vodách nebo o riziko radonu ze stavebních materiálů.
Není těžké si spočítat, kolik léků či jak kvalitní zdravotní péči lze pořídit za investice do neúčinných a zbytečných protiradonových opatření.

Účinné větrání vysoce převyšuje účinnost ostatních protiradonových opatření.


PROTIRADONOVÝ PRUVODCE

VÝSKYT RADONU

MĚŘENÍ RADONU

ÚVOD